A day full of math games & activities. Find one near you.
A day full of math games & activities. Find one near you.
A day full of math games & activities. Find one near you.
A day full of math games & activities. Find one near you.
How much would you pay for an item if you paid $64.70 per month for 48 months?
Solution:
It is given that
Cost of an item per month = $64.70
So we have to find the cost of the item for 48 months
Cost of an item for 48 months = 64.70 × 48
= 3105.6
Therefore, you would pay $3105.6.
Example:
How much would you pay for an item if you paid $12.50 per month for 20 months?
Solution:
It is given that
Cost of an item per month = $12.50
So we have to find the cost of the item for 20 months
Cost of an item for 20 months = 12.50 × 20
= 250
Therefore, you would pay $250.
How much would you pay for an item if you paid $64.70 per month for 48 months?
Summary:
If you paid $64.70 per month, you would pay $3105.6 for 48 months.
Math worksheets and
visual curriculum
visual curriculum