A day full of math games & activities. Find one near you.
A day full of math games & activities. Find one near you.
A day full of math games & activities. Find one near you.
A day full of math games & activities. Find one near you.
If the cost of 10 pencils is Rs 90, then the cost of 19 pencils is Rs 171. Is the following statement true or false
Solution:
If cost of 10 pencils is Rs. 90 then,
Cost of one pencil = Rs. 90/10 = Rs. 9
Therefore cost of 19 pencils is
= Rs. 9 × 19 = Rs. 171
Hence the statement is True.
✦ Try This: If the cost of 12 pencils is Rs 96, then the cost of 18 pencils is Rs 154.
If cost of 12 pencils is Rs. 96 then,
Cost of one pencil = Rs. 96/12 = Rs. 8
Therefore cost of 18 pencils is
= Rs. 8 × 18 = Rs. 144
Hence the statement is False.
☛ Also Check: NCERT Solutions for Class 8 Maths Chapter 13
NCERT Exemplar Class 8 Maths Chapter 10 Sample Problem 8
If the cost of 10 pencils is Rs 90, then the cost of 19 pencils is Rs 171. Is the following statement true or false
Summary:
If the cost of 10 pencils is Rs 90, then the cost of 19 pencils is Rs 171 is a True statement
☛ Related Questions:
- If 5 persons can finish a job in 10 days then one person will finish it in 2 days. Is the following . . . .
- In a scout camp, there is food provision for 300 cadets for 42 days. If 50 more persons join the cam . . . .
- If two cardboard boxes occupy 500 cubic centimetres space, then how much space is required to keep 2 . . . .
Math worksheets and
visual curriculum
visual curriculum